
Pasta med tomatsaus, sprøstekt spekeskinke og parmesan er fredagens rett i ukemeny med middager som kan lages på forhånd
Det er mange som har i overkant travle hverdager, og det er ikke alltid nok timer i døgnet til å bruke mye tid på middager. Jeg har snakka med flere som ønsker seg en ukemeny med middager som kan lages klare på forhånd. Flere av rettene kan fryses ned og tas opp på travle dager, andre tåler flere dager i kjøleskap. Og når det kun er tilbehøret som skal lages, da er middagen ferdig heldigvis ferdig på kort tid. Lag gjerne flere porsjoner av rettene som kan fryses ned for ha planen klar til neste gang en ekstra travel uke melder seg.

Kremet søtpotetsuppe
I ukemeny med middager som kan lages kan lages på forhånd inneholdet syv retter som kan komme godt med i en travel hverdag.
Mandag: Daal med kokosmelk og mango chutney
Daal kan stå flere dager i kjøleskap. Den kan også fryses, men det vil påvirke konsistensen noe. La gjerne retten tine kjølig for å påvirke konsistensen minst mulig ved tining.
Tirsdag: Kremet søtpotetsuppe
Lag suppa klar uten å tilsette fløte, og tilsett fløten når du varmer opp igjen suppa. Basen (uten fløte kan også fryses ned).
Onsdag: Kyllingkjøttboller med quinoa og wokede grønnsaker
Kyllingkjøttbollene kan fryses ned eller oppbevares noen dager i kjøleskap.
Torsdag: Risengrynsgrøt
Risengrynsgrøt holder seg godt i kjøleskap noen dager. Den kan fryses, men kan da få en litt kornete konsistens. La den tine kjølig for best mulig resultat.
Fredag: Pasta med tomatsaus, sprøstekt spekeskinke og parmesan
Tomatsausen kan fryses og den holder en god stund i kjøleskap. Sausen kan også brukes på på pizza eller som basis til supper og gryter.
Lørdag: Pasta carbonara i form
Retten kan deles opp i porsjonsstykker og fryses ned.
Søndag: Lasagne i en fei
Lasagne kan fryses ned, men holder seg også flere dager i kjøleskap
Ukas bakst: Grytebrød med valnøtter
Ukas dessert: Bananbrød med sjokolade
Bananbrødet kan fryses, og er ekstra godt om det serveres varmt med ei kule vaniljeis til.

Risengrynsgøt

Lasagne i en fei

Legg igjen en kommentar