• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
Mias Mat
  • Inspirasjon
  • Om meg
  • Kontakt
  • Bokhylla
  • Navigation Menu: Social Icons

    • 
    • 
    • 

Firkløverkake

19. februar 2015 By Mia 2 kommentarer

Firkløverkake

Nå om dagen er jeg ganske rask på å spørre om tips, triks og oppskrifter når jeg får servert noe spiselig som faller i smak. Og om jeg ikke tar helt feil startet min innsamling av oppskrifter faktisk med denne firkløverkaka. Jeg fikk servert firkløverkake for første gang av ei venninne på barneskolen, og noen dager senere fikk jeg en håndskreven lapp med oppskrifta på. Det skulle vise seg at oppskrifta på firkløverkake var enkel i tillegg til å være god! Siden den tid har firkløverkaka blitt lagd med jevne mellomrom. Det fine med denne kaka er at den er forholdsvis enkel å lage og den faller i smak hos de aller, aller fleste.

Oppskrift på firkløverkake

Ingredienser:

Bunn:
5 egg
3 dl sukker
125 g smør
100 g kokesjokolade
135 g siktet hvetemel
2 ts bakepulver
1 ts ekte vaniljesukker

Glasur:
2,5 dl sukker
100 g smør
1 dl kremfløte
200 g firkløversjokolade

TIPS! Pynt gjerne kaka med et melisdryss når glasuren har stivnet.

Fremgangsmåte:

Rør tempererte egg og sukker (til bunnen) hvitt. Smelt smør og sjokolade og vend dette forsiktig inn i eggedosisen. Sikt deretter forsiktig inn en blanding hvetemel, bakepulver og vaniljesukker. Hell røra over i ei smurt sirkulær kakeform (omtrent 22-25 cm) og stek midt i ovnen, 175 °C , over- og undervarme i omtrent 45 minutter. La kaka kjøles ned og del den i to på midten. Kok opp sukker, smør og kremfløte til glasur. La det hele småkoke under omrøring i omtrent 10 minutter. Rør så inn firkløversjokolade. La glasuren kjøles litt ned (men ikke la den stivne) og smør et tynt lag med glasur på det nederste kakelaget. Legg den andre halvdelen av kakebunnen over igjen. Ha resten av glasuren over toppen på kaka.

 

 

Denne oppskrifta er utarbeidet i samarbeid med Helios

Filed Under: Bakst, Oppskrifter, Små og store kaker Tagged With: Jul, Kake

Forrige post: « Sennepsmarinert kylling med ovnsbakte rotfries og tomatdipp
Neste post: Mandelmelk »

Reader Interactions

Kommentarer

  1. Ingrid

    5. mars 2015 ved 18:20

    Denne så kjent ut, bare enda litt bedre! Har du lappen fortsatt? En erfaring jeg har gjort meg siden da er at den godt kan kjøles ned inni ovnen, med døra åpen, for da er det mindre sjanse for at den faller sammen på midten. Vil gjerne teste denne utgaven av firkløverkaka, hint hint!

    Svar
    • Mia

      5. mars 2015 ved 18:28

      Jeg tviler ikke på at denne så litt kjent ut, nei! Mamma har lappen i oppskriftsboka si fremdeles veit du. Jeg skal teste ut det med nedkjøling neste gang jeg lager den. Også skal jeg huske på å invitere deg 🙂

      Svar

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Hoved sidebar

Mias mat

Velkommen til min matblogg! Jeg heter Mia og jeg er glad i å lage mat og å ta bilder. Så her finner du min kombinasjon av nettopp det. Maten som presenteres her er den vi spiser til hverdags og til fest her hjemme!

Bestill boka mi her:



Personvern

Les mer om personvern på nettside og app her.

Få Mias Mat for Android og iOS:

  • 
  • 

Kategorier

Følg meg gjerne:

  • 
  • 
  • 
  • 
  • 

Søk på denne siden

Stikkord

Asiatisk Barnevennlig Boller Brød Fisk Fra hagen Fra skogen Godis Grill Grytebrød Gryter Hyttemat Is Jul Kake Kjøtt Konfekt kosemat Mat og kjemi Pizza Påske Rask middag Restemat Salat Smoothie Smått og tilbehør Sunnere godsaker Suppe surdeig Taco Tapas vegansk Vegetar

Dessert

Smuldrepai med rabarbra
Rabarbrakaramell
Cookies i vaffeljernet

Vis flere innlegg

Bakst

Eltefritt grytebrød til hverdags
Verdens beste eplekake

Vis flere innlegg

Middag

Enkel ramen med marinerte egg
Alt-i-ett vegetarisk meksikansk gryte
Asiatisk ribbe med steam buns og syltede grønnsaker

Vis flere innlegg

Smått og tilbehør

Bruschetta med tomat og basilikum
Hjemmelagde krutonger
Salsa av grønne tomater

Vis flere innlegg

Drikke

Blåbærmojito
Alkoholfri moscow mule
Alkoholfri fjellbekk

Vis flere innlegg

Footer

Hei på deg og velkommen til min matblogg! Hyggelig at du tok deg turen innom, og jeg håper du finner noe som faller i smak. Søk gjerne etter det du måtte ønske i søkefeltet under.

Copyright © 2026 Mias Mat