• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
Mias Mat
  • Inspirasjon
  • Om meg
  • Kontakt
  • Bokhylla
  • Navigation Menu: Social Icons

    • 
    • 
    • 

Gelégodteri med bringebær

25. november 2015 By Mia Skriv en kommentar

Gelégodteri med bringebær

Oppskrift på gelégodteri med bringebær

Gelégodteri med bringebær er myke og seige inni og har et knasende sprøtt sukkerlag på yttersiden.

Ingredienser

   200 g bringebær
300 g sukker
50 g lys sirup
2ts sitronsaft
0,5 dl vann
40 g gelatinpulver
70 g sukker til strø

Fremgangsmåte

  1. Mos bringebærene og klem ut safta med ei sil eller et klede.
  2. Kok opp bringebærsaft, sukker, sirup og sitronsaft. La det småkoke til sukkeret har blitt flytende og glatt.
  3. Rør ut gelatinpulveret i varmt vann og la det svelle i noen minutter.
  4. Kle en stor brødform eller en liten ildfast form med bakepapir og hell blandinga over. La gelégodteriet stivne.
  5. Dryss over sukker over toppen av gelégodteriet, skjær i biter og vend bitene i sukker. Leg bitene med litt mellomrom på et brett og la dem tørke i noen timer. Strø med litt ekstra sukker om noe væske trenger igjennom.

Gelégodteri med bringebær

Gelégodteri med bringebær minner meg om barndommen. Jeg husker veldig godt at mamma og jeg lagde noe tilsvarende gelégodteri en jul for mange år siden, og i en barnebunn var smaken av dette godteriet rett og slett fullkommen. Jeg har lenge tenkt på at jeg burde teste meg fram til en tilsvarende oppskrift, men det skulle visst ta sin tid før det hele ble realisert. Ønsker du andre smaker enn bringebær på godteriet er det bare å bytte ut saft av bringebær med saft av blåbær, sitron, appelsin eller andre godsaker.

Gelégodteri med bringebær

Filed Under: Dessert, Snacks og godteri Tagged With: Barnevennlig, Fra hagen, Fra skogen, Godis, Jul

Forrige post: « Sjokoladekuler med lakris
Neste post: Kremet paprikadipp »

Reader Interactions

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Hoved sidebar

Mias mat

Velkommen til min matblogg! Jeg heter Mia og jeg er glad i å lage mat og å ta bilder. Så her finner du min kombinasjon av nettopp det. Maten som presenteres her er den vi spiser til hverdags og til fest her hjemme!

Bestill boka mi her:



Personvern

Les mer om personvern på nettside og app her.

Få Mias Mat for Android og iOS:

  • 
  • 

Kategorier

Følg meg gjerne:

  • 
  • 
  • 
  • 
  • 

Søk på denne siden

Stikkord

Asiatisk Barnevennlig Boller Brød Fisk Fra hagen Fra skogen Godis Grill Grytebrød Gryter Hyttemat Is Jul Kake Kjøtt Konfekt kosemat Mat og kjemi Pizza Påske Rask middag Restemat Salat Smoothie Smått og tilbehør Sunnere godsaker Suppe surdeig Taco Tapas vegansk Vegetar

Dessert

Smuldrepai med rabarbra
Rabarbrakaramell
Cookies i vaffeljernet

Vis flere innlegg

Bakst

Eltefritt grytebrød til hverdags
Verdens beste eplekake

Vis flere innlegg

Middag

Enkel ramen med marinerte egg
Alt-i-ett vegetarisk meksikansk gryte
Asiatisk ribbe med steam buns og syltede grønnsaker

Vis flere innlegg

Smått og tilbehør

Bruschetta med tomat og basilikum
Hjemmelagde krutonger
Salsa av grønne tomater

Vis flere innlegg

Drikke

Blåbærmojito
Alkoholfri moscow mule
Alkoholfri fjellbekk

Vis flere innlegg

Footer

Hei på deg og velkommen til min matblogg! Hyggelig at du tok deg turen innom, og jeg håper du finner noe som faller i smak. Søk gjerne etter det du måtte ønske i søkefeltet under.

Copyright © 2025 Mias Mat