• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
Mias Mat
  • Inspirasjon
  • Om meg
  • Kontakt
  • Bokhylla
  • Navigation Menu: Social Icons

    • 
    • 
    • 

Matpakkebrød med spelt

1. oktober 2015 By Mia Skriv en kommentar

  Matpakkebrød med spelt

-gir 2 brød
5 dl lettmelk
3 dl yoghurt naturell
50 g gjær
6 dl sammalt spelt
10 dl siktet spelt
50 g havrekli
2 dl små havregryn
1 ts salt

NB! Til denne oppskrifta benyttes to brødformer på 1,5 liter.

  1. Temperer melk og yoghurt og rør i gjæren.
  2. Tilsett salt, havrekli, havregryn, sammalt spelt og bland godt. Tilsett siktet spelt til deigen er passe fast og elt godt.
  3. Sett deigen lunt og la den heve til dobbel størrelse.
  4. Elt deigen lett og fordel deigen over brødformene. Strø gjerne litt havregryn eller andre korn eller frø på toppen av brødet. La brødet etterheve under et klede i 30-40 minutter.
  5. Stek brødene på 200 °C i 35-45 minutter. Kjøl ned på rist.

Matpakkebrød med spelt

Det sies at det engelske språket skal være langt rikere på ord enn det norske. Men det dukker fra tid til annet opp et norsk ord jeg ikke finner en god engelsk oversettelse til. Ordet «pålegg» er ett av disse. Jeg vil tippe at dette kommer av norske frokost og lunsjvaner. Ikke mange folkeslag er like ivrige på brødmat på frokostbordet eller i nistepakka. Og er brødet og pålegget godt må jeg si at jeg er ganske så fornøyd med disse vanene. Lager du noen ekstra matpakkebrød med spelt, skjærer brødet i skiver og fryster ned er matpakka sikra for lang tid fremover!

 

 

Filed Under: Bakst, Brød, Oppskrifter Tagged With: Barnevennlig, Brød

Forrige post: « Aromasoppsuppe med brie
Neste post: Ukemeny med norske råvarer og internasjonal vri »

Reader Interactions

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Hoved sidebar

Mias mat

Velkommen til min matblogg! Jeg heter Mia og jeg er glad i å lage mat og å ta bilder. Så her finner du min kombinasjon av nettopp det. Maten som presenteres her er den vi spiser til hverdags og til fest her hjemme!

Bestill boka mi her:



Personvern

Les mer om personvern på nettside og app her.

Få Mias Mat for Android og iOS:

  • 
  • 

Kategorier

Følg meg gjerne:

  • 
  • 
  • 
  • 
  • 

Søk på denne siden

Stikkord

Asiatisk Barnevennlig Boller Brød Fisk Fra hagen Fra skogen Godis Grill Grytebrød Gryter Hyttemat Is Jul Kake Kjøtt Konfekt kosemat Mat og kjemi Pizza Påske Rask middag Restemat Salat Smoothie Smått og tilbehør Sunnere godsaker Suppe surdeig Taco Tapas vegansk Vegetar

Dessert

Smuldrepai med rabarbra
Rabarbrakaramell
Cookies i vaffeljernet

Vis flere innlegg

Bakst

Eltefritt grytebrød til hverdags
Verdens beste eplekake

Vis flere innlegg

Middag

Enkel ramen med marinerte egg
Alt-i-ett vegetarisk meksikansk gryte
Asiatisk ribbe med steam buns og syltede grønnsaker

Vis flere innlegg

Smått og tilbehør

Bruschetta med tomat og basilikum
Hjemmelagde krutonger
Salsa av grønne tomater

Vis flere innlegg

Drikke

Blåbærmojito
Alkoholfri moscow mule
Alkoholfri fjellbekk

Vis flere innlegg

Footer

Hei på deg og velkommen til min matblogg! Hyggelig at du tok deg turen innom, og jeg håper du finner noe som faller i smak. Søk gjerne etter det du måtte ønske i søkefeltet under.

Copyright © 2026 Mias Mat