• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
Mias Mat
  • Inspirasjon
  • Om meg
  • Kontakt
  • Bokhylla
  • Navigation Menu: Social Icons

    • 
    • 
    • 

Sjokolademousse med porter

5. februar 2015 By Mia Skriv en kommentar

Sjokolademousse med porter

Oppskrift på sjokolademousse med porter

En liten skvett porter setter gjør det lille ekstra i denne sjokolademoussen. Den kan lages i porsjonsformer eller i stor bolle, og blir ekstra fin om du pynter med litt revet sjokolade og noen ferske bær rett før servering.

Ingredienser:

-gir 4 porsjoner
100 g kokesjokolade
2 dl kremfløte
1/2 dl porter
40 g smør
2 eggeplommer
3 ss melis

Fremgangsmåte:

  1. Smelt sjokolade og smør og rør inn porter.
  2. La det hele kjøles litt ned og rør deretter inn sammenvispede egg og melis.
  3. Visp fløten til krem og bland forsiktig inn sjokoladeblandinga.
  4. Fordel det hele i porsjonsglass eller legg det i en serveringsbolle og la det kjøles ned i kjøleskap. Pynt gjerne med litt revet sjokolade og melis før servering.

Sjokolademousse med porter

Jeg er i utgangspunktet ikke så glad i øl. Jeg drikker riktignok en øl eller to fra tid til annen, men det er mer for å «gli inn i mengden» enn for å kose meg. Men da jeg drakk litt av en porter for noen uker siden slo det meg at dette kunne gjøre seg godt i en sjokoladeholdig dessert. Derfor hadde jeg et aldri så lite forsøk med sjokolademousse med porter forrige helg. Til tross for at jeg ikke er spesielt glad i øl ble jeg veldig fornøyd med resultatet. Og før jeg rakk å forhindre fadesen hadde min kjære samboer klart å sluke mitt planlagte fotoobjekt. Det må vel bare bety at det ikke var noe å utsette på smaken på sjokolademoussen! Heldigvis hadde jeg lagd en hel del sjokolademousse, og jeg fikk derfor fullført bildetagninga, om enn med en litt mindre «styla» porsjon.

Sjokolademousse med porter

 

Filed Under: Dessert, Krem og mousse, Oppskrifter Tagged With: Hyttemat, Jul, Påske

Forrige post: « Varm lemonade med honning
Neste post: Ukemeny med asiainspirerte retter »

Reader Interactions

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Hoved sidebar

Mias mat

Velkommen til min matblogg! Jeg heter Mia og jeg er glad i å lage mat og å ta bilder. Så her finner du min kombinasjon av nettopp det. Maten som presenteres her er den vi spiser til hverdags og til fest her hjemme!

Bestill boka mi her:



Personvern

Les mer om personvern på nettside og app her.

Få Mias Mat for Android og iOS:

  • 
  • 

Kategorier

Følg meg gjerne:

  • 
  • 
  • 
  • 
  • 

Søk på denne siden

Stikkord

Asiatisk Barnevennlig Boller Brød Fisk Fra hagen Fra skogen Godis Grill Grytebrød Gryter Hyttemat Is Jul Kake Kjøtt Konfekt kosemat Mat og kjemi Pizza Påske Rask middag Restemat Salat Smoothie Smått og tilbehør Sunnere godsaker Suppe surdeig Taco Tapas vegansk Vegetar

Dessert

Smuldrepai med rabarbra
Rabarbrakaramell
Cookies i vaffeljernet

Vis flere innlegg

Bakst

Eltefritt grytebrød til hverdags
Verdens beste eplekake

Vis flere innlegg

Middag

Enkel ramen med marinerte egg
Alt-i-ett vegetarisk meksikansk gryte
Asiatisk ribbe med steam buns og syltede grønnsaker

Vis flere innlegg

Smått og tilbehør

Bruschetta med tomat og basilikum
Hjemmelagde krutonger
Salsa av grønne tomater

Vis flere innlegg

Drikke

Blåbærmojito
Alkoholfri moscow mule
Alkoholfri fjellbekk

Vis flere innlegg

Footer

Hei på deg og velkommen til min matblogg! Hyggelig at du tok deg turen innom, og jeg håper du finner noe som faller i smak. Søk gjerne etter det du måtte ønske i søkefeltet under.

Copyright © 2025 Mias Mat